Logowanie dla członków koła





Na terenie naszego Koła odbyły się trzydniowe warsztaty dla psów myśliwskich dedykowane dla Małych Musterlanderów. Zakres przekazanej wiedzy przez prowadzących Piotra Błońskiego oraz Tomasza Klisia był ogromny, obejmował m.in. posłuszeństwo i apel, pracę w suchym polu, aport i wystawianie zwierzyny, omówienie wzorca rasy, handling na wystawach psów, pracę na tropie oraz stanowienie i głoszenie zwierzyny. W warsztatach wzięły udział 22 psy.



W tym roku nasze Koło obchodzi 70 lat istnienia, jest to szczególny rok dla życia Koła, gdyż otrzymało najwyższe odznaczenie łowieckie, jakim jest Złom.
Jubileusz Koła obchodziliśmy 27 lipca, rozpoczynając dziękczynną mszą św. w kościele pw. św. Huberta w Dąbrówce, a później na terenie naszego Koła, gdzie do wspólnego świętowania zaprosiliśmy rodziny naszych członków Koła, przyjaciół, delegacje sąsiednich Kół, lokalnych rolników, księży, władze samorządowe oraz władze naszego związku z okręgu katowickiego oraz z okręgu opolskiego.
Członek Naczelnej Rady Łowieckiej kol. Tomasz Taranowski oraz Łowczy Okręgowy z Katowic kol. Mariusz Miśka wraz z Łowczynią Okręgową z Opola kol. Dominiką Bernacką-Adamczyk wręczyli odznaczenie Złom naszemu Kołu, przypinając medal na sztandar Koła.
Członkowie Koła również otrzymali krajowe odznaczenia. Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymali kol. Jacek Jerzy oraz kol. Stefan Kalka, natomiast Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej otrzymali kol. Lucjan Sus, kol. Rafał Wycisk, kol. Rafał Styrc, kol. Andrzej Koziołek, kol. Piotr Jendrysik oraz kol. Tomasz Ankiewicz.
Pamiątkową statuetką wyróżnieni zostali nasi sygnaliści, którzy swoim talentem uświetniają każdą uroczystość oraz polowania zbiorowe.




Po wpisaniu hasła ukażą się nowe listy dyżurów na polach.


W minioną sobotę na zamku w Toszku odbyła się okręgowa wycena medalowa trofeów łowieckich. Koledzy z naszego Koła również przedstawili trofea do wyceny, zdobywając łącznie aż 15 medali, złoty, dwa srebrne i 12 brązowych.

Najwięcej medali zdobyły poroża jeleni byków. Najmocniejszego i zarazem jedyne srebro wśród byków z naszego Koła zdobył byk od kol. Adama, który jest aktualnie szóstym najmocniejszym bykiem z naszego terenu. Brązowe medale zdobyły byki od kol. Mateusza, kol. Rafała, kol. Łukasza, kol. Michała i kol. Joachima.
Do wyceny został przedstawiony również byk od śp. kol. Henryka Dzieciuchowicza, strzelony w 1986 r, który uzyskał 176,80 pkt, czyli medal brązowy oraz oręż dzika z 1987 r, który również zdobył medal brązowy.
Cztery medale zdobyły czaszki lisów, złoto zdobył lis od kol. Joachima, srebro zbiorówkowy lis od kol. Mariusza, natomiast brązy otrzymały lisy od kol. Michała i kol. Joachima.
Wśród saren brązowy medal zdobył tylko rogacz z upadku z terenu naszego Koła, podobnie jak jeden byk, który zdobył medal brązowy jest z upadku z 2021 r.

Warto zaznaczyć fakt, że lisy od kol. Joachima Bieńka zdobyły już w sumie 20 medali! W tym 5 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych.
Zdobywcom medalowych trofeów szczerze gratulujemy oraz zachęcamy wszystkich myśliwych, aby w przyszłości przedstawiali swoje trofea do wyceny medalowej, Darz Bór!






W rejonie gliwickim okręgu PZŁ Katowice odbył się turniej "Ruda Kita". Na przestrzeni niespełna trzech dni myśliwi biorący udział w turnieju pozyskali 29 lisów, 9 jenotów oraz kunę. Najwięcej upolował nasz kolega z Koła kol. Joachim, wygrywając puchar za pierwsze miejsce z licznymi nagrodami. W sumie w naszym Kole podczas turnieju pozyskano 18 drapieżników, najwięcej spośród kół biorących tam udział.



__


Pamiątkowy film z Polowania Wigilijnego na zwierzynę grubą w naszym Kole autorstwa Atra World




Kolejny rok nasze Koło wzięło udział w akcji charytatywnej "Myśliwska paczka". Dziękujemy kolegom za hojne dary oraz kol. Bartkowi i kol. Grzegorzowi za przekazanie ich do domu dziecka w Tarnowie Opolskim.



5 listopada odbyła się uroczysta Msza św. ku czci św. Huberta w kościele p.w. św. Anny i św. Huberta w Dąbrówce. Przed Mszą św. została poświęcona nowa kapliczka, znajdująca się na terenie siedziby Koła.



W celu poprawy bazy żerowej zwierzyny została dosiana trawa na 5 ha śródleśnych łąk. Wcześniej gleba łąk została zbadana, aby zasilić ją odpowiednimi dawkami wapna i nawozów.



W czerwcowe popołudnie gościliśmy na terenie naszego Koła dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Świbia oraz ich rodziców. W trakcie zajęć w terenie uczestnicy wycieczki mięli okazję poznać czym zajmują się myśliwi, jak wygląda zagospodarowanie łowiska, jak korzystać z uroków lasów oraz jakie zwierzęta je zamieszkują. Dziękujemy Kolegom za zaangażowanie i pomoc w organizacji zajęć.



28 maja na zamku w Toszku odbyła się okręgowa wycena medalowa trofeów łowieckich. W sumie komisje wyceniły ponad 200 trofeów, a złotomedalowe trofea były odrazu weryfikowane przez komisję z międzynarodowymi uprawnieniami CIC. Koledzy z naszego Koła łącznie z dwóch ostatnich sezonów otrzymali aż 3 złote, 2 srebrne i 10 brązowych medali.
Brązowe medale za poroża jeleni byków otrzymali kol. Hubert Koziołek, Marcin Grajcki, Andrzej Koziołek i Piotr Jasica. Trzy parostki rogaczy otrzymały brązowy medal, dwa od kol. Joachima Bieniek i jeden od kol. Marcina Kalka. Najwięcej medali otrzymały czaszki lisów, złoto otrzymał zbiorówkowy lis od kol. Marcina Kalka. Złoto i dwa srebra otrzymały lisy od kol. Joachima Bieniek, natomiast brązowy medal otrzymał lis od kol. Michała Pipke.
Za czaszkę borsuka złoty medal otrzymał kol. Grzegorz Wojnar oraz dwa brązowe medale kol. Joachim Bieniek.
Serdecznie gratulujemy medalowych trofeów oraz zachęcamy do przedstawiania komisji swoich trofeów na następnych wycenach medalowych.


Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii o możliwym wystąpieniu ptasiej grypy na terenie opolszczyzny.


15 kwietnia na strzelnicy w Opolu, podczas treningu i szkolenia dla myśliwych z naszego Koła, zostały rozegrane zawody strzeleckie. Wygrał kol. Hubert, drugie miejsce zajął kol. Mateusz, natomiast trzecie miejsce zajął kol. Grzegorz.



Wieloletni prezes Koła kol. Ernest Wróbel obchodził 90. urodziny. Zarząd wraz z wszystkimi członkami Koła składają najserdeczniejsze życzenia.


14 sierpnia w naszym Kole odbył się piknik dla rodzin myśliwych oraz rolników. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy i atrakcje dla dzieci na świeżym powietrzu oraz zaplecze gastronomiczne dla wszystkich przybyłych gości. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna, podczas której przygrywał zespół Sento.

Dziękujemy wszystkim paniom, które przygotowały pyszne wypieki oraz wszystkim osobom, które pomagały w organizacji tego wydarzenia.
Serdeczne podziękowania kierujemy też obecnym osobom, każda okazja i możliwość do spędzania wspólnego czasu oraz cieszenia się swoim towarzystwem jest niezwykle cenna. Za ten czas bardzo dziękujemy!



Dziękujemy kol. Helmutowi Koziołek za wieloletnią i nieprzerwaną pracę w zarządzie naszego Koła oraz za bezinteresowne i aktywne podejście do ważnych spraw Koła i jego członków. Po rezygnacji kol. sekretarza, decyzją Zarządu Koła, obowiązki przejmie koleżanka Natalia Sus.


Uchwały tegorocznego WZ dostępne po wpisaniu hasła w zakładce "Uchwały WZ"


Szkody łowieckie można zgłaszać na: szkody.marcin@gmail.com


Serdecznie dziękujemy za sumienne i w pełni zaangażowania pełnienia swoich ważnych funkcji w Kole Łowieckim oraz poświęcenia się dla spraw naszego Koła kol. Prezesowi Jerzemu Jacek, kol. Skarbnikowi Piotrowi Tetla oraz kolegom z Komisji Rewizyjnej kol. Henrykowi Czekal, kol. Wiktorowi Sutor i kol. Alfonsowi Parusel.
Podczas ostatniego Walnego Zebrania koledzy złożyli rezygnację z pełnionych funkcji.

Konieczne było przeprowadzenie wyborów uzupełniających do zarządu Koła w wyniku których Prezesem Koła został kol. Lucjan Sus, skarbnikiem został kol. Paweł Kaleta, członkiem zarządu ds. szkód łowieckich został kol. Marcin Grajcki.
Do składu komisji rewizyjnej zostali wybrani kol. Dawid Zdobylak, kol. Marceli Urbańczyk oraz kol. Joachim Bieniek.


Na nasze dzierżawione tereny zostały wypuszczone kuropatwy z profesjonalnej hodowli. Dziękujemy kolegom za zaangażowanie w rozwiezienie do różnych miejsc naszego łowiska oraz transport z woj. świętokrzyskiego.



Wzór dokumentu "Oświadczenia dla celów podatkowych i ubezpieczenia ZUS do umowy zlecenia/dzieło" dostępny w zakładce "Formularze".


Nowy podział obw. na uroczyska dostępny po wpisaniu hasła.


Nasze Koło kolejny raz wzięło udział w akcji charytatywnej "Myśliwska Paczka". Dziękujemy kolegom za zaangażowanie oraz za przekazanie prezentów dla Domu Matki i Dziecka oraz dla Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczu.



Dzieci z Przedszkola ze Świbia miały spotkanie dydaktyczne w lesie z leśniczym leśnictwa Świbie panem Piotrem Klitą. W wydarzeniu udział wzięli również koledzy z naszego Koła, kol. Stefan oraz kol. Lucjan, którzy głównie byli odpowiedzialni za bezpieczny transport podczas spotkania.


Polne tereny naszych obwodów zostały zasilone bażantami z profesjonalnej hodowli, dziękujemy kolegom za zaangażowanie w introdukcję, szczególnie kol. Robertowi, Achimowi, Andrzejowi S. oraz Lucjanowi.


21 sierpnia w Rachowicach odbyła się Wycena Medalowa Trofeów Łowieckich zorganizowana przez Rejon Gliwicki Pzł, ZO PZŁ w Katowicach oraz Nadleśnictwo Rudziniec.
Do wyceny medalowej myśliwi, głównie z okręgu katowickiego, przedstawili do wyceny ok. 230 trofeów zdobytych najczęściej w ostatnich 2-3 sezonach. Najwięcej było parostków rogaczy, gdzie 15 zdobyło medal złoty, 22 medal srebrny i 44 medal brązowy. Wśród jeleni byków było 15 medali srebrnych i 56 brązowych. 6 oręży dzików otrzymało medale brązowe, natomiast wśród czaszek drapieżników były 2 złota, 6 srebrnych i brąz za lisy oraz 3 złota, srebro i brąz za borsuki.

Podczas wyceny przybyli goście mogli podziwiać trofea na wystawie, kosztować dania z dziczyzny, posłuchać muzyki myśliwskiej granej przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Nadl. Rudziniec oraz obserwować pracę czterech komisji wyceniających trofea.

Koledzy z naszego Koła również przedstawili trofea do wyceny zdobyte w ostatnich dwóch sezonach na obydwu obwodach, zdobywając łącznie aż 22 medale w tym 2 złota, 6 medali srebrnych oraz 14 brązowych.
Wieńce jeleni otrzymały srebro oraz 7 brązowych medali.
Wycena pokazała, że mamy również medalowe rogacze, dwa srebrne oraz 6 brązowych.
Do wyceny przedstwiony został oręż dzika od kol. Michała, który otrzymał medal brązowy.
Dużo lepiej było wśród czaszek drapieżników, gdzie lisy zdobyły medal złoty i 3 srebrne. Złoty medal otrzymała również czaszka borsuka.

Dodać należy, że z ostatnich dwóch sezonów mamy jeszcze byka od kol. Henryka i kol. Joachima, które zdobyły medale brązowe.
Dokładne dane, przede wszystkim otrzymane punkty CIC możemy odczytać z tabeli po wpisaniu hasła i kliknięciu u góry w zakładkę "Medalowe Trofea"


Na terenie naszego Koła odbyła się ocena prawidłowości odstrzału jeleni oraz danieli byków dla naszego oraz kilku okolicznych kół łowieckich. Podczas spotkania można było posłuchać pięknej gry zespołu sygnalistów myśliwskich oraz podziwiać najciekawsze i największe trofea minionego sezonu na wystawie łowieckiej.


Informacja Nadl. Rudziniec o obowiązku stosowania się do wytycznych dotyczących dokarmiania zwierzyny na terenach leśnych

Najnowsze rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Pismo PIW Gliwice do Kół łowieckich, w związku z przeprowadzaniem badań na włośnie odstrzelonych dzików


Nieszczęśliwie zapisała się noc z 16 na 17 stycznia tego roku w historii naszego Koła, ponieważ spłonęła nasza Chata myśliwska w Dąbrówce.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały ugasić pożar, przede wszystkim strażakom sześciu zastępów straży, OSP i PSP, oraz zaangażowanym mieszkańcom Dąbrówki.
Chata została wybudowana w 1986 roku w czynie społecznym przez myśliwych naszego Koła, generalny remont przeszła trzy lata temu...



Zarząd Okręgowy PZŁ w Katowicach przedstawił nowe składy komisji przy Zarządzie Okręgowym. W składach tych komisji znaleźli się również członkowie z naszego Koła. W Komisji Hodowlanej jest kol. Piotr Tetla oraz kol. Paweł Kaleta, w Komisji Oceny Prawidłowości Odstrzału Samców Zwierzyny Płowej jest kol. Rafał Wycisk oraz w Komisji Wyceny Medalowej Trofeów jest kol. Marcin Kalka.

Wszystkie utworzone Komisje i Zespoły są dostępne tutaj


Nasze Koło wzięło udział w akcji charytatywnej "Myśliwska Paczka". Koledzy Rafał, Lucjan oraz Bartek przekazali prezenty dla Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczu oraz dla Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim.


Aby Koło mogło funkcjonować, opracowany został projekt budżetu Koła na rok 2020/2021, ukaże się po wpisaniu hasła.


Rozstrzygnięto konkurs Fundacji Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących, w którym do wygrania było 200 szt. bażantów do wsiedlenia w swoje łowiska. Spośród nadesłanych 256 aplikacji komisja wybrała 30 kół łowieckich, wśród których znalazło się nasze Koło.
Dziękujemy za zaangażowanie kolegom w nadesłanie naszego zgłoszenia, transportu bażantów z OHZ w Mosznej, wypuszczeniu bażantów w łowisku oraz udostąpieniu swoich wolier.


W ambonę stojącą na otwartej przestrzeni, zaledwie 40 m od ściany lasu, uderzył piorun, zniszczone zostały dwa betonowe słupki wkopane do gruntu oraz roztrzaskało dwie nogi. Bądźmy ostrożni i odpowiedzialni, gdy nadejdzie burza podczas polowania.


Nasze Koło zostało nominowane do akcji charytatywnej przez Koło Łowieckie nr 2 Daniel Zawadzkie, wyzwanie polega na wykonaniu 10-ciu pompek lub przysiadów.
Zadanie zostało wykonane, dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu oraz za zbiórkę na cel charytatywny dla Julki Szczerby. Film został udostępiony na fb.

Do dalszej akcji nominujemy:
- Koło Łowieckie Cietrzew Toszek
- Sklep myśliwski Makama Opole
- Orkiestra Dęta Parafii Świbie



Kadencje organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego ulegają przedłużeniu o okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybory do organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego nie mogą odbyć się wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia odwołania stanów epidemii.


Zachęcamy do zapoznania się z poniższą prezentacją dotyczącą ASF, która w bardzo przyjazny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia m.in. co zrobić jak znajdzie się dzika, bioasekuracja na polowaniu, jak zachować się po pozyskaniu dzika itd.

Prezentacja o ASF "Realne zagrożenie dla Polski", PIW w Gliwicach

Dodatkowo jesteśmy zobowiązani do kontynuacji intensywnych polowań na dziki, aby w naszym obrębie maksymalnie ograniczyć populację dzika (pamiętając o bioasekuracji na polowaniu) oraz do dalszych poszukiwań padłych dzików na naszym terenie.


Na naszej stronie internetowej została dodana u góry zakładka "Kryteria selekcji" w której w łatwy sposób można zobaczyć aktualne zasady selekcji samców zwierzyny płowej obowiązujące na terenach ZO Katowice oraz ZO Opole.

Zakładki "Członkowie Koła", "Uchwały WZ" oraz aktualne tabele medalowych trofeów są dostępne dla członków Koła po wpisaniu hasła.


Wzór zgody umiejscowienia nęciska na terenie lasów LP dostępny w dziale "Formularze"


Film instruktażowy ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF


Myśliwy z naszego Koła kol. Mateusz Kalka zagrał w charytatywnym meczu piłki nożnej, polscy myśliwi przeciwko gwiazdy ŁKS Łódź. W drużynie myśliwych zagrali myśliwi z różnych stron Polski w tym łowczy okręgowy ZO Łódź, a w drużynie ŁKS zasłużeni piłkarze oraz gwiazdy m.in. Marcin Gortat i O.S.T.R.
Mecz zaczął się niespodziewanie dobrze dla naszej drużyny, gdyż trzykrotnie wychodzili na prowadzenie, lecz doświadczenie i ilość zmienników drużyny ŁKS dała przewagę i ostatecznie to oni wygrali mecz.
Spotkanie na stadionie w Łodzi było bardzo zacięte, dla dużej liczby kibiców pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, promując łowiectwo, a wszystko w celu charytatywnym na leczenie siedmioletniego syna myśliwego.


Jak co roku wczesną wiosną zaczęliśmy zagospodarowywać nasze poletka oraz pasy zaporowe. W tym roku jeszcze zwiększyliśmy ilość poletek zgryzowych, na których rozsiane zostało sporo różnych gatunków roślin m. in. rzepik, rzepa, marchew pastewna, łubin, saradela, koniczyny, kapusta pastewna, owies itd. W dobrej kondycji po zimie są również nasze drzewka owocowe, posadzone na śródleśnych sadach oraz poletka z topinamburem.


Na początku maja zarząd Koła zorganizował sobotę roboczą. Licznie przybyli członkowie Koła, zaopatrzeni w siekiery, piły oraz wykaszarki wyruszyli podzieleni na trzy grupy do lasu na śródleśne łąki. Przewodnim zajęciem było obcinanie gałęzi zwisających z lasu, które uniemożliwiały w pełni wykoszenie rowów i traw na brzegach łąk. Na koniec dnia spotkaliśmy się wszyscy razem na wspólnym ognisku w naszym domku myśliwskim. Część efektów pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach.


Jesienią gościliśmy dzieci z przedszkola w Świbiu wraz z rodzicami. Tematem przewodnim spotkania było zbieranie owoców jesieni, kasztanów i żołędzi, które później dzieci zawiozły do paśnika. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem w domku myśliwskim.


Na nasze polne tereny obydwu obwodów zostało wypuszczone 40 kuropatw oraz 100 bażantów. Dziękujemy kolegom za zaangażowanie w introdukcję bażanta oraz kuropatwy na naszym terenie.


Odbyło się pierwsze spotkanie "Klubu Kynologicznego" naszego Koła Łowieckiego, na którym określono podstawowe cele i zakresy działań klubu oraz wybrano przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.

Wszystkie szczegóły można znaleźć w "Protokole z pierwszego zebrania Klubu Kynologicznego"


Spotkanie koleżanek i kolegów z Koła odbyło się na strzelnicy w Opolu. Po przeszkoleniu z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią oraz obowiązkowego przestrzelaniu broni, dla zainteresowanych myśliwych zostały zorganizowane śrutowe zawody strzeleckie Koła.
Po całej serii strzelań zwyciężył kol. Mateusz, natomiast aby wyłonić drugie i trzecie miejsce potrzebna była dogrywka kolegów Lucjana, Marcela i Marcina. Dogrywka stała na bardzo wysokim poziomie, ponieważ koledzy praktycznie nie pudłowali. Ostatecznie pojedyńcze pudła zadecydowały, że drugie miejsce zajął kol. Marcin, a trzecie kol. Lucjan.


Ogólna informacja Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego dot. zagrożenia ASF


Wyjątkowo rzadkim trofeum może pochwalić się kol. Marcin Grajcki, który w tym sezonie upolował pięknego rogacza perukarza.
Aby wyróżnić niecodzienne trofeum, szczęśliwy łowca postanowił wykonać medalion. Darz Bór


W niedzielę 5 listopada odbyła się uroczysta Msza Święta ku czci naszego Patrona św. Huberta.
W tym roku mija 25 lat od ufundowania figury i pierwszej Mszy Świętej w budującym się jeszcze kościele w Dąbrówce oraz 1290 lat od śmierci św. Huberta.
Dzięki uprzejmości ks. Rafała Przybyła gościliśmy w tym roku relikwie św. Huberta Patrona myśliwych, leśników oraz miłośników koni.
Cieszymy się, że relikwie naszego Patrona mogły zagościć na uroczystości oraz że po Mszy Świętej mogliśmy oddać Mu cześć poprzez ucałowanie.

Warto przypomnieć, że relikwie św. Huberta sprowadził do Polski po wielkich staraniach ks. Rafał z parafii w Liege w Belgii. W skali naszego kraju to dopiero drugie takie wydarzenie i możliwość sprowadzenia relikwii I stopnia, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni ks. Rafałowi za włożony trud.
Dzień przed Odpustem odbyło się wprowadzenie i przywitanie relikwii w kościele w Dąbrówce. Myśliwi naszego Koła również uczestniczyli w tym wydarzeniu, mieliśmy możliwość wykonania pamiątkowej fotografii.


W związku z coraz liczniejszym występowaniem ASF u świń i dzików na terenie Polski oraz pojawiania się nowych ognisk choroby m.in. w Czechach, przedstawiamy materiał poglądowy dotyczący tej wirusowej nieuleczalnej choroby, aby każdy z naszych myśliwych miał świadomość jak groźna jest to choroba oraz jaka odpowiedzialność ciąży na nas myśliwych.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wykonaną przez ZO z Opola:

Poglądowa prezentacja dot. Afrykańskiego Pomoru Świń


W ostatnim czasie na terenie naszych obwodów przeszły nawałnice, które miejscami dosyć mocno połamały drzewa w lesie. Prosimy więc kolegów o ponowny przegląd przydzielonych urządzeń łowieckich, aby zweryfikować wyrządzone szkody oraz prosimy o szczególną ostrożność, gdy nadejdzie burza podczas polowania.